Nasza kancelaria w Warszawie posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu osób dotkniętych skutkami przestępstw takich jak oszustwa popełniane za pomocą kryptowalut, piramidy finansowe czy też oszustwa internetowe, do których zaliczają się m.in. nieuczciwi brokerzy walutowi (m.in. opcje binarne) oraz nieuczciwe firmy z zakresu hazardu online.
W takich sprawach – szczególnie odnoszących się do kryptowalut – bardzo istotne jest profesjonalne zabezpieczenie materiału dowodowego, w tym także danych teleinformatycznych, a także szybkie zawiadomienie organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie mniej istotne jest aby, asertywnie reprezentować pokrzywdzonego przy dalszych czynnościach śledztwa w prokuraturze i na policji. Kancelaria Skarbiec zapewnia swoim klientom reprezentację na wszystkich etapach postępowania.
Najczęściej zadawane pytania>>>
Wyjaśnienie kluczowych podjęć z zakresu kryptowalut
„ (…) Kryptowaluty to cyfrowy sposób wymiany finansowej. Pierwotnie miały one na celu przezwyciężenie ograniczeń istniejących walut i transakcji finansowych. Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, ale istnieje ponad 22 000 różnych kryptowalut (lub „monet”).
Chociaż istnieją pewne różnice w sposobie ich działania, większość kryptowalut opiera się na zaufaniu do algorytmów i technologii. Różni się to od tradycyjnych „walut fiducjarnych” (takich jak funt szterling czy euro), których wartość i niezawodność gwarantują rządy i banki centralne.
Jednak to całkowicie zdecentralizowane podejście oznacza również, że nie ma centralnego organu nadzorującego coiny i ich awarie ani stabilizującego ich wartość. Zatem jego wartość może szybko i drastycznie wzrosnąć lub spaść. Dzięki temu wiele monet – w szczególności Bitcoin – jest atrakcyjnych jako inwestycje spekulacyjne, a nie jako użyteczny środek wymiany.
Z tego powodu wielu obserwatorów (a zwłaszcza organów regulacyjnych) nazywa je „crypto assets” (aktywa wirtualne), a nie „kryptowalutami”.
Jak działają kryptowaluty?
Użytkownicy kryptowalut mogą założyć elektroniczny „portfel” do przechowywania środków. Mogą otrzymać publiczne i prywatne klucze kryptograficzne oraz „adres publiczny”. Umożliwiają one dokonywanie i akceptowanie przelewów oraz wypłacanie środków. Jednak wielu użytkowników otwiera prostsze konta na giełdach kryptowalut, szczególnie jeśli są bardziej zainteresowani spekulacją kryptowalutami.
Wszystkie kryptowaluty wykorzystują technologię księgi rozproszonej (DLT) do weryfikacji transakcji. W tradycyjnym przekazie walutowym rejestracja poszczególnych transakcji na rachunkach nadawców i odbiorców jest ograniczona. W DLT transakcje są potwierdzane przez szerokie grono uczestników, zanim zostaną zapisane na stałe. Najbardziej znaną wersją tego zapisu jest blockchain, używany przez Bitcoin. Liczba potwierdzeń i publiczny rejestr w blockchainie powinny teoretycznie sprawić, że retrospektywne zmiany w zapisie będą praktycznie niemożliwe (…)”
„ (…) Współzałożyciel fałszywej kryptowaluty OneCoin, ogromnej piramidy, która zgromadziła ponad 4 miliardy dolarów od milionów inwestorów na całym świecie, został we wtorek skazany na 20 lat więzienia. Karl Greenwood (46 l.), który zorganizował wielomiliardowe oszustwo w zakresie marketingu wielopoziomowego, w grudniu przyznał się do zarzutów oszustwa drogą elektroniczną i prania pieniędzy. Jak podał Departament Sprawiedliwości, OneCoin, którego akcja rozpoczęła się w Bułgarii w 2014 r., w latach 2014–2016 pozyskał ponad 4 miliardy dolarów od co najmniej 3,5 miliona ludzi. Program był promowany i sprzedawany za pośrednictwem wielopoziomowej struktury marketingowej, która płaciła prowizję członkom OneCoin, którzy rekrutowali innych do zakupu pakietów kryptowalut (…)”
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7108671414601232384
Były dyrektor generalny firmy Celsius, Mashinsky, oskarżony w najnowszej aferze krypto…
Alex Mashinsky, były dyrektor generalny Celsius Network Ltd., został oskarżony przez prokuratorów o zorganizowanie spisku mającego na celu wprowadzanie klientów w błąd co do kondycji finansowej jego firmy i manipulowanie cenami kryptowalut dla własnych zysków.
57-latek został aresztowany w czwartek i oskarżony o sześć zarzutów, w tym oszustwa bankowe, rok po tym, jak Celsius ogłosił bankructwo.
Celsius była jedną z kilku głośnych krypto – firm , które implodowały w zeszłym roku. Zyskała popularność, płacąc wysokie oprocentowanie od zdeponowanych aktywów cyfrowych. Jednak po upadku stablecoina TerraUSD i załamaniu na rynkach aktywów cyfrowych firma została z gigantyczną dziurą w bilansie i nie była w stanie sprostać napływowi wypłat klientów.
Celsius był platformą aktywów kryptograficznych, która między innymi umożliwiała swoim klientom uzyskiwanie dochodów z ich aktywów kryptograficznych w formie cotygodniowych płatności „nagród”, zaciąganie pożyczek zabezpieczonych aktywami kryptograficznymi oraz przechowywanie ich aktywów kryptograficznych.
Celsius przedstawiał się jako „najbezpieczniejsze miejsce dla twoich kryptowalut” i zachęcał potencjalnych klientów do „odblokowania” samych siebie poprzez przeniesienie swoich aktywów kryptograficznych do Celsius. Główną ofertą publiczną firmy Celsius był program „Zarabiaj”, w ramach którego firma Celsius oferowała wdrażanie aktywów kryptograficznych klientów w celu generowania zwrotów z inwestycji.
Oprócz programu Zarabiaj, Celsius zaoferował inwestorom detalicznym program „Custody” i „Pożycz”, który umożliwiał klientom otrzymywanie kredytów detalicznych w zamian za umieszczenie ich aktywów kryptograficznych jako zabezpieczenia w Celsius.