Sankcje wobec Rosji

 

W związku z wprowadzeniem sankcji gospodarczych przez Unię Europejską na Rosję, zostało nałożone szereg ograniczeń importowych i eksportowych. Firmy europejskie nie mogą sprzedawać niektórych produktów do Rosji (są to tzw. ograniczenia eksportowe), a firmy rosyjskie nie mogą sprzedawać niektórych produktów do UE (czyli tzw. ograniczenia importowe).

Lista zakazanych produktów została stworzona w taki sposób, aby jak najbardziej negatywnie odbić się na rosyjskiej gospodarce, jednocześnie minimalizując szkody dla firm i obywateli UE. Produkty przeznaczone głównie do konsumpcji oraz produkty medyczne, farmaceutyczne i rolno-spożywcze zostały wyłączone z ograniczeń eksportowych i importowych z uwagi na ludność Rosji. Według Komisji Europejskiej od lutego 2022 r. UE zakazała eksportu do Rosji towarów o wartości 43,9 mld EUR i importu do UE towarów o wartości 91,2 mld EUR. Oznacza to, że obecnie 49% eksportu i 58% importu podlega sankcjom w porównaniu z 2021 r.

Kancelaria Skarbiec pomoże w ocenie na ile planowane transakcje mogą zostać uznane za sprzeczne z nałożonymi sankcjami. Należy w tym zakresie brać pod uwagę, że firmy działające w Polsce muszą przestrzegać zarówno przepisów unijnych, jak i polskiej ustawy sankcyjnej. Sankcje unijne są wprowadzane na podstawie decyzji i rozporządzeń Rady EU, które są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Najważniejszym z nich jest rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. Kolejne pakiety sankcji są przyjmowane za pomocą nowelizacji tego rozporządzenia.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Omijanie sankcji wobec Rosji

 

Omijanie sankcji za pomocą eksportu towarów do krajów trzecich

[Sierpień 2023] Malediwy są drugim co do wielkości dostawcą mikroczipów do Rosji po Chinach. Wielkość eksportu amerykańskich półprzewodników do Federacji Rosyjskiej to około 20% całkowitego eksportu Malediwów w 2021 roku, który według szacunków ONZ wyniósł 280 mln USD. Źródło Nikkei Asia w jednej z firm spedycyjnych powiedziało, że dostawy półprzewodników z USA do Rosji są możliwe, pomimo obowiązujących „sankcji”.

Aby to zrobić, wystarczy wskazać malediwską firmę handlową lub spedycyjną jako odbiorcę. Malediwy pomagają Rosji obejść sankcje. Małe państwo wyspiarskie wyeksportowało do „kraju terrorystycznego” około 400.000 półprzewodników o wartości ponad 53 mln USD w ciągu roku po inwazji na pełną skalę.  Według danych celnych przez Malediwy do Federacji Rosyjskiej dostarczono około 400 tys. półprzewodników o wartości 53,6 mln USD. To jest z pozoru nic nieznaczący kwota, ale mikroczipy to nieodzowny komponent nowoczesnego uzbrojenia. Większość mikroczipów znajdujących się w broni, jakiej Rosja używa przeciwko Ukrainie, jest produkcji zagranicznej, głównie amerykańskiej.

I cały ten biznes idzie przez Malediwy – Malediwy (maled. ‏ދިވެހިރާއްޖެ‎, Diwehi Radźdźe; ofic. Republika Malediwów maled. ‏ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ‎, Diwehi Radźdźege Dźumhurijja) – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², zaś szacunkowa liczba mieszkańców to 396.000.

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_maldives-is-second-largest-microcircuit-supplier-activity-7090276400275816449-eJfJ

[Lipiec 2023] Wyciekłe e-maile ujawniają, jak przyjaciele Putina uniknęli sankcji dzięki pomocy zachodnich partnerów. Podczas gdy ponowna inwazja Putina na Ukrainę powoduje coraz większą liczbę zamordowanych cywilów i ruin miast, a najpotężniejsze kraje świata w dalszym ciągu biorą na cel interesy tych, którzy pomagają rosyjskiemu prezydentowi, pojawia się pytanie, w jaki sposób dwóm członkom najbliższego otoczenia Putina udało się uniknąć poważnych konsekwencje stają się bardziej dotkliwe niż kiedykolwiek.

Teraz nowy wyciek wiadomości e-mail zapewnia bezprecedensowy wgląd w tę kwestię – podkreślając przede wszystkim zasadniczą rolę, jaką zachodni prawnicy, bankierzy i dostawcy usług korporacyjnych odegrali, pomagając Rotenbergom chronić ich ogromny zbiór aktywów.

Archiwum, które wyciekło, składające się z ponad 50 000 dokumentów i e-maili wysłanych w latach 2013–2020, zostało zdobyte przez IStories i OCCRP i udostępnione 15 innym mediom.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7077408855051112448

[Czerwiec 2023] New York Times na tropie „mrocznej floty” – 1.100 statków zaangażowanych w omijanie sankcji wobec Rosji, Iranu i Wenezueli, pływających m.in. pod flagami Panamy, Liberii i Wysp Marshalla. Struktura własnościowa ukryta za spółkami fasadowymi, manipulowanie GNSS, manipulowanie tożsamością i lokalizacją statku.

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_fake-signals-and-american-insurance-how-activity-7070113955435696128-C_h9

 

Kary za nieprzestrzeganie sankcji wobec Rosji

 

W sierpniu 2023 r. brytyjska firma została ukarana grzywną w wysokości 1 miliona funtów nałożoną przez HM Revenue & Customs (HMRC) w związku z nielicencjonowanym handlem towarami z naruszeniem rosyjskich przepisów (sankcje) (wyjście z UE) z 2019 r.

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę Wielka Brytania wprowadziła bezprecedensowy pakiet sankcji mających na celu odcięcie finansowania machiny wojennej Putina, powodując koszty gospodarcze na dużą skalę oraz okazując solidarność i wsparcie dla Ukrainy

Do tej pory Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1600 osób i podmiotów, w tym 29 banków z globalnymi aktywami o wartości 1 biliona funtów, 129 oligarchów o łącznej wartości netto ponad 145 miliardów funtów i 96% (ponad 20 miliardów funtów) handlu między Wielką Brytanią a Rosją.

Niezastosowanie się do sankcji jest poważnym przestępstwem i podlega karze w postaci wysokich kar finansowych lub postępowania karnego.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7102329919480750082

Były przewodniczący Partii Konserwatywnej, Sir Brandon Lewis, przyjął stanowisko doradzającego firmie inwestycyjnej, której współzałożycielami jest dwóch rosyjskich miliarderów, Michaił Fridman i Petr Aven. Fridman i Aven zostali umieszczeni na zachodnich listach objętych sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę. Lewis dołączy do LetterOne, londyńskiej spółki inwestycyjnej, która nadal jest częściowo własnością obu oligarchów.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7123008171907948546

 

Wątpliwości co do zasadności niektórych sankcji i środków nałożonych na Rosję i jej obywateli

 

Zachód nałożył sankcje na rosyjskich miliarderów. Teraz oni walczą przed sądami.

[Sierpień 2023] WALL STREET JOURNAL: Urzędnicy zachodniego rządu twierdzą, że masowe sankcje należy postrzegać jako część szerszej represji wobec Rosji, która obejmuje zakazy kluczowego eksportu do kraju mające na celu paraliżowanie jej gospodarki, co również przyniosło ograniczony skutek. Twierdzą także, że nie należy pozwolić rosyjskim biznesmenom i politykom na normalne życie, podczas gdy Kreml, którego patronat pozwolił im się wzbogacić, kontynuuje nielegalną inwazję.

Celem jest „zacząć wycofywać wsparcie [dla Putina], ponieważ oligarchowie mają ogromne wpływy polityczne i gospodarcze” – powiedział John Smith, były dyrektor Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych USA w Departamencie Skarbu i partner w kancelarii prawnej Morrisona Foerstera. „Nie jesteśmy jeszcze w punkcie zwrotnym. Nie oznacza to jednak, że nie dojdziemy do punktu krytycznego”.

Z dokumentów sądowych wynika, że prawnicy Romana Abramowicza pojawili się niedawno na sali sądowej w Luksemburgu, aby odwołać się od sankcji Unii Europejskiej nałożonych na ich rosyjskiego klienta, argumentując, że to właśnie sankcje uniemożliwiają mu „skuteczną interwencję” w charakterze pośrednika w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7096749736648409089

[Październik 2023] Zbierając materiały do tego artykułu, POLITICO uzyskało dostęp do pięciu tak zwanych „dokumentów roboczych” wykorzystywanych przez Radę w celu uzasadnienia nakładania sankcji na rosyjskich liderów biznesu, urzędników i członków ich rodzin.

Jeden pakiet dowodów opiera się na 10 łączach typu open source o różnym stopniu niezawodności. Kolejny na dziewiątej. Kolejny na czterech. Obejmują one artykuły z publikacji takich jak Financial Times i Reuters, ale w dużym stopniu opierają się także na artykułach przetłumaczonych maszynowo ze źródeł rosyjskich lub ukraińskich o różnej wiarygodności. Na przykład w jednym pakiecie przytacza się artykuł opublikowany przez powiązany z rosyjskim rządem magazyn lifestylowy, oskarżany o propagandę i publikujący więcej przepisów kulinarnych niż poważnego dziennikarstwa. Inny cytuje witrynę internetową o skąpych źródłach, poświęconą wątpliwym sprawom bogatych Rosjan.

Jako materiał informacyjny w pakietach przytacza się jednostronicowe profile z magazynu Forbes lub artykuły z Wikipedii na temat proponowanego celu sankcji. Umieszczenie na tak zwanej liście amerykańskich oligarchów, na której znajduje się około 100 osób uznawanych przez Departament Skarbu kraju za „oligarchów”, jest przytaczane jako dowód popełnienia przestępstwa, nawet jeśli nie wszyscy na liście zostali ukarani.

Razem pakiety ujawniają, jak UE opiera wiele swoich decyzji dotyczących sankcji – odcięcia aktywów i zakazu podróżowania do bloku – na niepewnych dowodach, narażając blok na podatność na skargi sądowe.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7113351372556693504

 

Sojusznik Abramowicza walczy z sankcjami Wielkiej Brytanii w przełomowej sprawie sądowej

[Lipiec 2023] LONDYN, 20 lipca (Reuters) – Miliarder i sojusznik rosyjskiego biznesmena Romana Abramowicza oskarżył w czwartek Wielką Brytanię o próbę zmuszenia go do publicznego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy zwrócił się do Sądu Najwyższego w Londynie o uchylenie nałożonych na niego brytyjskich sankcji.

Eugene Shvidler, którego majątek szacuje magazyn Forbes na 1,6 miliarda dolarów, stał się „chłopcem z plakatu rosyjskich sankcji”, kiedy jego dwa prywatne odrzutowce zostały przejęte w marcu 2022 roku, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę, argumentują jego prawnicy.

Biznesmen został w tym miesiącu ukarany przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z powodu jego powiązań z byłym właścicielem Chelsea Football Club Abramowiczem.

Sprawa Shvidlera będzie uważnie obserwowana jako pierwsze poważne wyzwanie dla brytyjskich sankcji nałożonych po rosyjskiej inwazji.

Zachodnie rządy nałożyły sankcje na wielu ludzi i firmy w związku z ich rzekomymi powiązaniami z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim rządem, co wywołało spory prawne ze strony tych, którzy twierdzą, że stali się niesprawiedliwym celem.

Wielka Brytania nałożyła sankcje na około 1600 osób – w tym Abramowicza, który osobno kwestionuje sankcje nałożone przez UE – po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę i zamroziła aktywa o wartości ponad 18 miliardów funtów (23 miliardów dolarów).

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_abramovich-ally-fights-uk-sanctions-in-landmark-activity-7088467232283881473-X5NL