Sankcje wobec Wenezueli

 

Od 1 listopada 2023 r. amerykański Departament Skarbu nałożył sankcje (wciągnął na listę safe_ltr Specially Designated Nationals And Blocked Persons) 110 obywateli Wenezueli w tym między innymi:  prezydenta Maduro, jego żonę i syna; WicePrezydent Delcy Rodríguez; Minister obrony Władimir Padrino Lopeza; sędziów Sądu Najwyższego; i gubernatorów.

 

Wenezuela – sankcje międzynarodowe

 

Od 2005 roku Stany Zjednoczone nakładają sankcje na wenezuelskie osoby i podmioty, które były zaangażowane w działania przestępcze, antydemokratyczne i/lub korupcyjne. W szczególności amerykańskie  Ministerstwo Skarbu nałożyło sankcje na co najmniej 22 osoby oraz 27 firm ze związkami z Wenezuelą oznaczając je jako Specially Designated Narcotics Traffickers zgodnie z rozporządzeniem Kingpin dotyczącym zagranicznych narkotyków.

Ponadto, w odpowiedzi na nasilające się represje w Wenezueli Kongres uchwalił Venezuela Defense of Human Rights and Civil Society Act. Ustawa między innymi nakładała na Prezydenta obowiązek, aby nałożyć sankcje na osoby zidentyfikowane jako odpowiedzialne za znaczące akty przemocy, poważnych naruszeń praw człowieka lub działań antydemokratycznych.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Sankcje wobec Wenezueli – publikacje prasowe

 

[Lipiec 2023] Złota sprawa Wenezueli o wartości 2 miliardów dolarów w Wielkiej Brytanii odesłana do sądu niższej instancji.

(Bloomberg) – Dążenia prezydenta Nicolasa Maduro do przejęcia kontroli nad wenezuelskim złotem przechowywanym w Wielkiej Brytanii o wartości około 2 miliardów dolarów poniosły w piątek porażkę, gdy angielski Sąd Apelacyjny oddalił apelację jego administracji i odesłał ją z powrotem do Sądu Handlowego.

Sąd Apelacyjny oddalił apelację wniesioną przez rząd Maduro i stwierdził, że Sąd Handlowy musi określić przyszły przebieg sprawy na tej podstawie, że przywódca opozycji Juan Guaidó nie jest już uznawany przez rząd Wielkiej Brytanii za prezydenta Wenezueli, zgodnie do decyzji.

Złoto przechowywane w skarbcach Banku Anglii stanowi znaczną część 5,2 miliarda dolarów rezerw międzynarodowych Wenezueli, z wyłączeniem specjalnych praw ciągnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, do których kraj ten nie ma obecnie dostępu.

Maduro i Guaidó walczą w sądzie o przejęcie kontroli nad złotem. Batalia prawna skomplikowała się po tym, jak Guaidó, który w 2019 r. został uznany za prawowitego prezydenta Wenezueli przez dziesiątki rządów na całym świecie, został w styczniu usunięty ze stanowiska przez sojuszników, co stworzyło niepewność co do tego, kto reprezentuje interesy kraju.

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_maduro-v-guaid%C3%B3-central-bank-of-venezuela-activity-7081013916100681729-Atjq

[Listopad 2023] Rząd Maduro w Wenezueli stworzył coś, co eksperci nazywają „państwem hybrydowym”, zacierając granice między legalnym a przestępczym rządem. Reżimy hybrydowe charakteryzują się połączeniem cech autokratycznych i demokratycznych, często spotykanych w krajach rozwijających się posiadających obfite zasoby naturalne. Pomimo niepokojów społecznych reżimy te mogą pozostawać stabilne przez dziesięciolecia. Niepokojącą tendencją jest wzrost liczby reżimów hybrydowych od zakończenia zimnej wojny.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7122646056399495168