Rezydencja w Dubaju bądź spółka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

Rezydencja podatkowa w Dubaju bądź w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są rozwiązaniami, które przyciągają uwagę wielu podatników z Polski. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie marketingowe hasła lokalnych dostawców usług korporacyjnych i instytucji finansowych, zainteresowanych skuszeniem zagranicznych inwestorów i ich kapitału, znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

W świetle pewnych zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi rezydencja Dubaju jest rozwiązaniem o bardzo wątpliwej skuteczności. Należy podkreślić, że nawet jeśli jest ona całkowicie wiarygodna z punktu widzenia lokalnych regulacji, to może nie być honorowana przez polską administrację skarbową.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie są źle postrzegane w sektorze bankowym jako kraj który dopiero zaczął wdrażać procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przekłada się to na kłopoty w realizowaniu przelewów w relacjach z Emiratami oraz na ryzyko blokady płatności , albo zgoła wypowiedzenia umowy rachunku bankowego.

Emiraty nie są też już dłużej jurysdykcją w której nie istnieją podatki. Nawet jeśli w pewnych formułach wciąż możliwa jest rejestracja spółki, która nie będzie odprowadzać podatku dochodowego, to należy też zbadać implikacje takiej spółki w świetle regulacji o zagranicznych jednostkach kontrolowanych.

Kancelaria Prawna Skarbiec służy ekspercką wiedzą w zakresie rozwiązań opartych o rezydencję podatkową w Dubaju i spółkach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chętnie służymy naszymi praktycznymi doświadczeniami w zakresie praktycznych implikacji podatkowych w Polsce, w kontaktach z bankami i instytucjami finansowymi, a także w relacjach z Krajową Administracją Skarbową.

 

Publikacje prasowe na temat rezydencji Dubaju oraz spółek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

[Październik 2023] Według raportu firmy Henley & Partners, która śledzi światowe trendy w zakresie migracji majątku prywatnego i inwestycji, oczekuje się, że w tym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągną 4500 nowych milionerów.

Emirates znalazły się na drugim miejscu, za Australią, która według szacunków przyciągnie największy na świecie napływ netto zamożnych osób – 5200 – podała firma Henley & Partners w raporcie, który skupia się na osobach z majątkiem co najmniej 1 milion dolarów.

Z raportu wynika, że Singapur zajmuje trzecie miejsce z przewidywanym napływem netto 3200 HNWI, co jest najwyższym wynikiem w historii, a za nim plasują się Stany Zjednoczone z oczekiwanym napływem netto na poziomie 2100 milionerów.

Z raportu wynika, że program ZEA golden visa przyciąga inwestycje i talenty. Z raportu wynika, że Dubaj odnotowuje 18% wzrost liczby mieszkańców multimilionerów w 2022 r. Szwajcaria, która ma przyciągnąć napływ netto 1800 milionerów, którzy znajdą się w pierwszej piątce na całym świecie.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112495847757557761

[Październik 2023] W związku z niedawnym wprowadzeniem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podatku od osób prawnych mieszkańcy tego kraju zadają sobie pytanie, co jeszcze ich czeka.

W 2017 roku United Arab Emirates znalazło się na unijnej czarnej liście państw uznawanych za niechętne współpracy na rzecz tworzenia i wzmacniania sprawiedliwych i przejrzystych systemów podatkowych. Był to cios dla małego kraju Zatoki Perskiej, który przez ostatnie pięćdziesiąt lat starał się być postrzegany jako prawowity gracz w światowym systemie gospodarczym.

W styczniu 2018 r. (miesiąc po umieszczeniu na czarnej liście UE) rząd wprowadził podatek VAT na większość towarów i usług, z wyjątkami dla niektórych sektorów, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. Chociaż podatek wynosił zaledwie 5 procent, jego wprowadzenie było symboliczną i znaczącą zmianą dla narodu, który zasłynął z tego, że jest „wolny od podatku”.

W czerwcu rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadził podatek od osób prawnych, pierwszą formę podatku bezpośredniego, która ma zostać wdrożona w ramach nowej strategii gospodarczej kraju. Obecnie podatek od osób prawnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 9 procent, czyli mniej niż w innych krajach GCC, Arabii Saudyjskiej (20 proc.), Oman, Kuwejt (po 15 proc.) i Katar (10 proc., przy 35-procentowej stawce podatku dla koncernów naftowych). Ogólnie rzecz biorąc, stawki podatku dochodowego od osób prawnych w GCC są niższe od średniej światowej wynoszącej 23,4%.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112525252873625601

[Październik 2023] Zjednoczone Emiraty Arabskie przejęły i skonfiskowały aktywa o wartości ponad 354 mln dolarów od marca do połowy lipca 2023 r. w ramach walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, ogłosił 18 września czołowy urzędnik rządowy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nałożyły także więcej kar w pierwszej połowie 2023 r. w celu zwalczania prania pieniędzy niż w całym roku 2022, 2020 i 2019 łącznie, powiedział Hamid Al-Zaabi, dyrektor generalny Biura Wykonawczego ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w ZEA .

„Zjednoczone Emiraty Arabskie zakończyły kompleksowy przegląd postępów w zakresie AML/CFT [przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu] poczynionych w pierwszej połowie 2023 r., co wskazuje na ogólną znaczną poprawę” – powiedział Al-Zaabi.

Twierdził również, że konfiskata nielegalnych dochodów jest „wysokim priorytetem” dla władz, ponieważ zapewniają one skonfiskowanie funduszy pochodzących z przestępstwa i zapobieganie ich ponownemu przedostawaniu się do systemu finansowego, co powstrzymuje od dalszej nielegalnej działalności.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112318155934359552