Sankcje wobec Korei Północnej

 

Szereg krajów i organów międzynarodowych nałożyło międzynarodowe sankcje na Koreę Północną. Obecnie wiele sankcji dotyczy programu broni nuklearnej Korei Północnej i zostało nałożonych po jej pierwszej próbie nuklearnej w 2006 roku.

Od 2006 roku Unia Europejska nałożyła szereg sankcji na Koreę Północną. Należą do nich:

  • embargo na broń i powiązane materiały,
  • zakaz eksportu paliwa lotniczego i rakietowego do Korei Północnej,
  • zakazujący handlu złotem, metalami szlachetnymi i diamentami z rządem Korei Północnej,
  • zakazujące importu minerałów z Korei Północnej, z pewnymi wyjątkami dla węgla i rudy żelaza,
  • zakaz eksportu towarów luksusowych,
  • ograniczające wsparcie finansowe dla handlu z Koreą Północną,
  • ograniczanie działalności inwestycyjnej i finansowej,
  • inspekcja i monitorowanie ładunków importowanych i eksportowanych do Korei Północnej,
  • zakazujący niektórym osobom z Korei Północnej wjazdu do UE.

W dniu 21 września 2017 r. UE zakazała eksportu ropy naftowej i inwestycji w Korei Północnej.

Nie są to jedyne sankcje nałożone na transakcję z Koreą Północną. Kancelaria Skarbiec może pomóc w ocenie konkretnych transakcji i rozliczeń pod kątem ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Sankcje wobec Korei Północnej – Publikacje prasowe

 

[Październik 2023] Kim Dzong Un, niczym nowojorska mafia – pranie pieniędzy w restauracjach. Śledztwo dziennikarskie prowadzone przez AL JAZEERA. Eksperci powiedzieli Al Jazeerze, że nielegalne fundusze generowane przez cyberprzestępczość stały się ratunkiem dla Korei Północnej i że restauracje mogą odgrywać kluczową rolę wspierającą.  „Moim zdaniem numer jeden jest to, że restauracje służą teraz wyłącznie praniu pieniędzy” – powiedział Al Jazeerze Joshua Stanton, prawnik z Waszyngtonu, który pomógł opracować amerykańską ustawę o sankcjach i wzmocnieniu polityki wobec Korei Północnej z 2016 roku.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7107979865286426625

[Październik 2023] Wewnątrz przemytu ropy do Korei Północnej: triady, statki widma i podziemne banki. Nielegalne dostawy do Pjongjangu, który opracowuje nową generację rakiet balistycznych i głowic nuklearnych, zostały dobrze udokumentowane. Mniej znane są jednak osoby stojące za tajemniczymi sieciami, które umożliwiają reżimowi Kim Dzong Una finansowanie jego nuklearnych ambicji.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112333989297713152

[Sierpień 2023] Spółka British American Tobacco Plc (BAT) zgodziła się zapłacić władzom USA ponad 635 mln dolarów po tym, jak spółka zależna przyznała się do zarzutów, że spiskowała w celu naruszenia amerykańskich sankcji poprzez sprzedaż wyrobów tytoniowych do Korei Północnej i popełnienie oszustwa bankowego, po złożeniu wniosku do sądu w USA i – podała we wtorek spółka. Zarówno według firmy, jak i Departamentu Sprawiedliwości sprzedaż tytoniu izolowanemu narodowi komunistycznemu będącemu podstawą wtorkowej ugody miała miejsce w latach 2007–2017.

Korea Północna stoi w obliczu szeregu sankcji Stanów Zjednoczonych mających na celu zablokowanie finansowania jej programu nuklearnego i rakiet balistycznych.  „Ta sprawa i inne podobne są w rzeczywistości strzałem ostrzegawczym dla firm” – powiedział na konferencji prasowej Matthew Olsen, zastępca prokuratora generalnego w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości. Sprawa ta stanowi „największą pojedynczą karę sankcyjną wobec Korei Północnej” w historii Departamentu Sprawiedliwości, stwierdził.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7056863382854885376