Paszporty na sprzedaż – złote wizy – obywatelstwo ekonomiczne

 

Programy dla „citizenship by investment” to rozwiązania legislacyjne obowiązujące w niektórych krajach, które pozwalają indywidualnym osobom szybciej uzyskać pobyt lub obywatelstwo danego kraju w zamian za dokonanie pewnego typu inwestycji finansowych w lokalną gospodarkę.

Ogólnie rzecz biorąc, programy oferują w zamian za inwestycję uzyskanie niezwłocznie obywatelstwa („golden passport” zwane też „cash-for-passports”) lub hybrydę obejmującą natychmiastowy pobyt, po którym następuje przyspieszone obywatelstwo.

Tego rodzaju programy są pod bardzo silną krytyką wspólnoty międzynarodowej i nie zawsze pozwalają na osiągnięcie celu zaplanowanego przez inwestora. Kancelaria Skarbiec pomoże zweryfikować i dobrać rozwiązanie do potrzeb inwestora, a także ustalić czy w ogóle możliwe jest osiągnięcie planowanych celów za pomocą uzyskania drugiego obywatelstwa.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Drugie obywatelstwo – publikacje prasowe

 

[Listopad 2023] UE budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa, po tym jak ujawnia, że pięć państw karaibskich sprzedało 88 000 „złotych paszportów”. Komisja Europejska twierdzi, że dokona przeglądu przepisów dotyczących ruchu bezwizowego po ujawnieniu skali handlu obywatelstwem.

UE wyraziła obawy dotyczące bezpieczeństwa handlu „złotymi paszportami” i obiecała zaostrzenie kontroli wizowych po ujawnieniu, że pięć państw karaibskich sprzedało obywatelstwa 88 000 osób z takich krajów, jak Iran, Rosja i Chiny.

Opublikowany w środę przez Komisję Europejską raport po raz pierwszy przedstawia prawdziwą skalę karaibskiego handlu paszportami. Wiele krajów sprzedaje obywatelstwo obcokrajowcom, a ceny zaczynają się od 100 000 dolarów (82 326 funtów) za osobę.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7121275687637778433

[Listopad 2023] Chińscy przestępcy mają w zestawie narzędzi swoich złoczyńców nowy gadżet umożliwiający przekraczanie granic, unikanie więzienia i pranie miliardów dolarów wyssanych z oszustw telefonicznych, hazardu internetowego i piramid finansowych w całej Azji: paszporty z Kambodży, Cypru, a nawet malutkiej wyspy Vanuatu na południowym Pacyfiku.

Zjawisko „obywatelstwa na sprzedaż” zostało ponownie zbadane od czasu zajęcia przez Singapur 15 sierpnia majątku o wartości 1,3 miliarda dolarów – i aresztowania 10 chińskich podejrzanych posiadających róg obfitości innych narodowości – w ramach masowego śledztwa w sprawie prania pieniędzy.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7108996778112249856

[Listopad 2023] Największa hiszpańska liga piłkarska La Liga podpisała umowę sponsorską z irańską firmą telekomunikacyjną MTN Irancell. Jednak ze względu na sankcje nałożone na Iran otrzymanie płatności było wyzwaniem. Z dokumentów, które wyciekły, wynika, że La Liga przyjęła co najmniej jedną płatność od firmy fasadowej z siedzibą w Hongkongu, której właścicielem jest irański pośrednik, który kupił paszport Republiki Dominiki. Paszport ten został wykorzystany do założenia firmy-przykrywki, która kierowała irańskie płatności do La Liga. Dzięki temu programowi „obywatelstwo przez inwestycje” La Liga otrzymała płatność pomimo sankcji.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7123259136183590912

[Listopad 2023] Portugalia zamierza znieść ustawę o obywatelstwie Żydów sefardyjskich.

(…) Portugalia wprowadziła tę drogę do obywatelstwa w 2015 r., opierając się na ustawodawstwie z 2013 r., a Hiszpania wkrótce poszła w jej ślady, wprowadzając „Prawo powrotu”.

W przeciwieństwie do wersji hiszpańskiej, prawo portugalskie było mniej rygorystyczne i wymagało jedynie wyraźnej karalności i możliwego do zweryfikowania zaświadczenia o pochodzeniu sefardyjskim, za co zwykle poręczały główne społeczności żydowskie w Lizbonie lub Porto.

W zeszłym roku proces składania wniosków spotkał się ze sceptycyzmem w związku z zarzutami o oszustwa i korupcję. Jedna z głośnych spraw dotyczyła Romana Abramowicza, rosyjsko-żydowskiego miliardera, którego portugalska naturalizacja spotkała się z krytyką w obliczu wydarzeń geopolitycznych, w szczególności rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy okazało się, że jego europejskie obywatelstwo może potencjalnie pomóc mu uniknąć europejskich sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów.

W świetle kontrowersji zaostrzono proces weryfikacji. Minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva zauważył, że kandydaci pochodzenia sefardyjskiego musieli ustanowić „prawdziwy związek” z Portugalią (…)

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7120878081631801344