Pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut

 

Zaangażowanie w jakiekolwiek transakcje związane z wirtualnymi aktywami i kryptowalutami wiąże się z podwyższonym ryzykiem w zakresie prania pieniędzy.

 

Banki i instytucje finansowe często wypowiadają umowy rachunków bankowych i blokują transakcje związane z kryptowalutami takie choćby jak przelewy z giełd kryptowalut.

W ślad za tym instytucje finansowe często składają też raporty o transakcjach podejrzanych co skutkuje blokadą konta bankowego, a potem wszczęciem postępowania karnego w przedmiocie prania pieniędzy. Są to często czynności podejmowane bezrefleksyjnie i bez pogłębionego badania, czy dana transakcja rzeczywiście jest podejrzana.

Kancelaria Skarbiec posiada doświadczenie w reprezentacji klientów instytucji finansowych, względem których podejmowane są różne środki bezpieczeństwa finansowego związane z faktem, że wykonują oni transakcje związane z kryptowalutami.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Kryptowaluty a pranie pieniędzy – publikacje prasowe

 

[Sierpień 2023] Raport „Ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w świecie wirtualnych aktywów” został opracowany przez Komitet Ekspertów Rady Europy ds. oceny środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (MONEYVAL).

Celem tego raportu jest przedstawienie w zintegrowany sposób przeglądu zagrożeń związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu w świecie wirtualnych aktywów i ich dostawców usług w krajach członkowskich MONEYVAL.

Raport zawiera przegląd środków podjętych w celu regulacji i nadzoru nad sektorem dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP), a także niektóre cechy zidentyfikowanego ryzyka związanego z wykorzystaniem VASP i aktywów wirtualnych (VA) do prania dochodów z przestępstwa (tj. giełdy, kantory, agregatory i inne platformy kryptowalut, w tym egaming, zakłady sportowe i NFT).

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7082969109319065600

[Listopad 2023] Transparency International Russia in Exile (TI-R) odkryła, że niektórzy dostawcy kryptowalut są przejmowani w celach potencjalnie przestępczych:

„(…) Po przeszukaniu dark web śledczy odkryli kilku pośredników oferujących gotowe konta w Wirex, dostawcy płatności kryptograficznych na fiat, które były założone na słupa. Często określa się to mianem jako „konto mułów pieniężnych”, które jest wykorzystywane przez przestępców do przesyłania pieniędzy w systemie finansowym bez ujawniania swojej tożsamości i możliwego pochodzenia środków.

Te konta mułów pieniężnych były sprzedawane rosyjskojęzycznym osobom po cenie od 30 do 220 dolarów, w zależności od lokalizacji posiadacza konta nominowanego, do których zaliczały się Bułgaria, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy i Hiszpania. Część oferowanych nominowanych to uchodźcy z Ukrainy mieszkający w Europie Zachodniej.

Kupujący te konta otrzymaliby dowód tożsamości osoby nominowanej i mogli skontaktuj się z osobą nominowaną za pośrednictwem sprzedawcy, jeśli Wirex zablokował konto lub wystąpiły inne problemy.

Anonimowość kryptowalut w połączeniu z kontami na mułach pieniężnych stanowi idealną metodę prania pieniędzy (…)”

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7126449245179510784

[Listopad 2023] Biuro prokuratora USA złożyło dziś pozew o przepadek cywilny w celu odzyskania 54 milionów dolarów kryptowaluty, którą wcześniej przejęło i którą można powiązać z wpływami z nielegalnego programu dystrybucji narkotyków działającego w New Jersey i okolicach, prokurator amerykański Philip R. Sellinger ogłosił: Wielu przestępców używa #kryptowaluty w ciemnej sieci, aby działać z dala od wścibskich oczu organów ścigania” – powiedział James E. Dennehy, agent specjalny FBI w Newark. „Nasza akcja polegająca na przepadku 54 milionów dolarów powinna służyć jako lekcja dla tych, którzy błędnie uważają, że nie możemy prześledzić ich nielegalnego zachowania ani nieuczciwie uzyskanych dochodów. Z powodzeniem i otwarcie pociągniemy do odpowiedzialności wszystkich przestępców, co będzie miało konsekwencje w realnym świecie”.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7126615752173834241

[Maj 2023] Współpraca meksykańskich karteli i chińskich koncernów chemicznych. Publikuję obszerny akt oskarżenia z Nowego Jorku, który ujawnia rolę chińskich firm chemicznych w produkcji fentanylu i innych syntetycznych narkotyków.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7057572120960098304

[Listopad 2023] Rosnąca rola Garantexu jako globalnego pośrednika w przekazywaniu nielegalnych funduszy została w tym miesiącu podkreślona przez dowody na to, że palestyńscy bojownicy częściowo finansowali swoje operacje za pośrednictwem #crypto w okresie poprzedzającym ataki z 7 października w Izraelu. Kontrolowano portfele cyfrowe przez Palestyński Islamski Dżihad, który przyłączył się do Hamasu w atakach, otrzymał część 93 milionów dolarów za pośrednictwem Garantex, wynika z analizy przeprowadzonej przez badacza Elliptic, który stwierdził, że Hamas również zastosował podobną strategię finansowania.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7118932957221810176

[Listopad 2023] Izraelskie organy ścigania nakazały zamknięcie dziesiątek kont kryptowalutowych i przejęły krypto o wartości milionów dolarów, w ramach wzmożenia długotrwałych wysiłków mających na celu zerwanie powiązań między rynkami kryptowalut a Hamasem po jego ataku na kraj.

Osoby bezpośrednio zaznajomione z działaniami egzekwowania prawa Izraela powiedziały „Financial Times”, że ponad 100 kont na Binance – największej na świecie giełdzie kryptowalut – zostało zamkniętych od rozpoczęcia ataku Hamasu 7 października. Władze zażądały również informacji na temat nawet 200 dodatkowych kont kryptograficznych

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7120468341751713792

[Listopad 2023] Szef Binance, Changpeng Zhao, ustąpi ze stanowiska i przyzna się do winy za złamanie amerykańskich przepisów karnych dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w ramach ugody o wartości 4 miliardów dolarów rozstrzygającej wieloletnie śledztwo w sprawie największej na świecie giełdy kryptowalut, ogłosili we wtorek prokuratorzy.

Według dwóch źródeł zaznajomionych ze sprawą umowa z Justice Department, szczegółowo opisana w dokumentach sądowych, stanowi część dużej ugody pomiędzy firmą a innymi amerykańskimi agencjami, w tym Komisją ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) i Departamentem Skarbu. porozumienie rozwiąże zarzuty karne za prowadzenie nielegalnej działalności w zakresie przekazów pieniężnych, spisek i naruszenie przepisów dotyczących sankcji – stwierdzono w zgłoszeniu.

Prokuratorzy twierdzą, że firma zapłaci 1,81 miliarda dolarów w ciągu 15 miesięcy, a kolejne 2,51 miliarda dolarów przepadnie w ramach umowy z Departamentem Sprawiedliwości. Zhao osobiście zapłaci 50 milionów dolarów.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7132851961703387136

Od mostów międzyłańcuchowych po transakcje na ciemnym rynku – świat kryptowalut stanął przed ogromnymi wyzwaniami. O ile pod koniec trzeciego kwartału nastąpił wzrost kapitalizacji rynkowej, o tyle od początku 2022 roku aktywa wirtualne straciły niemal 50% swojej wartości.

Zmienność na rynku zmniejszyła się, ale nadal występowały istotne wydarzenia, z których część była skutkiem nieprzestrzegania przepisów dotyczących przestępstw finansowych. Warto przyjrzeć się najnowszym trendom w zakresie przestępczości kryptowalutowej i globalnym zmianom regulacyjnym w tym raporcie Ciphertrace, firmy Mastercard.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7052281768128786433