Tokeny niewymienialne NFT a pranie pieniędzy  – Obowiązki AML związane z obrotem NFT

 

Kancelaria Skarbiec oferuje osobom zajmującym się obrotem tokenami NFT kompleksowe doradztwo w zakresie procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy i realizacji ich obowiązków  w tym zakresie. Chociaż przepisy AML nie traktują wytwórców NFT jako odrębnego typu instytucji obowiązanej, to warto pamiętać, że obrót NFT jest szczególnie podatny na ryzyko prania pieniędzy, a także znajduje się pod szczególnym nadzorem instytucji finansowych, które traktują transakcje NFT jako transakcje o podwyższonym ryzyko.

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

[Lipiec 2023] Podobnie jak w przypadku dzieł sztuki i innych aktywów o niestabilnych i subiektywnych cenach, NFT mogą być wykorzystywane do prania dochodów pochodzących z przestępstwa. NFT, skrót od „Non-Fungible Token”, to rodzaj zasobu kryptograficznego, który reprezentuje cenne przedmioty z prawdziwego świata, takie jak grafika, muzyka, cyfrowe zasoby gier i filmy. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, NFT są unikalne i nie można ich wymienić na inny token. Ta wyjątkowość sprawia, że każdy token NFT jest odrębny, podobnie jak indywidualna tożsamość lub paszport cyfrowy.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7079718425698140160

[Sierpień 2023] (THE HACKER NEWS) Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod legalnych twórców niezamienialnych tokenów (NFT) w celu kradzieży kryptowalut i innych zasobów cyfrowych niczego niepodejrzewającym użytkownikom.

W ramach tych oszukańczych schematów przestępcy albo uzyskują bezpośredni dostęp do kont twórców NFT w mediach społecznościowych, albo tworzą podobne konta w celu promowania „ekskluzywnych” nowych wydań NFT, często wykorzystując wprowadzające w błąd kampanie reklamowe, które tworzą poczucie pilności ich wprowadzenia.

„Linki podane w tych ogłoszeniach to linki phishingowe kierujące ofiary do fałszywej witryny internetowej, która wydaje się być legalnym rozszerzeniem konkretnego projektu NFT” – stwierdziło FBI w zeszłym tygodniu w poradniku.

Witryny z replikami namawiają potencjalne cele do podłączenia swoich portfeli kryptowalut i zakupu NFT, jedynie po to, aby ugrupowania zagrażające mogły przelać środki i NFT do portfeli pod ich kontrolą.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7095403387222904832

Niezamienne tokeny (NFT) można łatwo wykorzystać do prania pieniędzy !

W 2022 r. Departament Skarbu USA ostrzegał przed ryzykiem prania pieniędzy NFT w sektorze sztuki. „Możliwość przesyłania niektórych NFT przez Internet bez względu na odległość geograficzną i ponad granicami niemal natychmiast sprawia, że sztuka cyfrowa staje się podatna na eksploatację przez osoby pragnące prać nielegalne zyski z przestępstwa, ponieważ przepływ wartości można osiągnąć bez ponoszenia potencjalnych kosztów finansowych, regulacyjnych, lub koszty dochodzeniowe dotyczące fizycznych statków” – czytamy w raporcie.

Departament Skarbu zasygnalizował również, że przestępcy mogą samodzielnie prać pieniądze, kupując NFT, a następnie przekazując je sobie za pośrednictwem różnych kont cyfrowych, tworząc rejestr sprzedaży przed sprzedażą niczego niepodejrzewającemu nabywcy i pozostając czystymi.

https://complyadvantage.com/insights/nft-money-laundering-what-you-need-to-know/

ROLLING STONE: Twoje NFT są w rzeczywistości — w końcu — całkowicie bezwartościowe

[Październik 2023] „…Nowy raport badaczy branżowych wskazuje, że 95 procent niegdyś modnych aktywów kryptograficznych osiągnęło najniższy poziom wyceny. Podczas gdy nagłówki gazet w okresie rozkwitu spekulacji #NFT skupiały się na pojedynczych elementach, które sprzedawano za równowartość milionów dolarów w kryptografii, prawie żadna z nich nie jest dziś tak wygórowana.

Mniej niż jeden procent egzemplarzy kosztuje ponad 6000 dolarów, a większość najdroższych kolekcji kosztuje od 5 do 100 dolarów. Prawie jedna piąta „najlepszych” kolekcji ma cenę minimalną wynoszącą zero. W raporcie zauważono, że nawet w przypadku droższych NFT ceny takie mogą być ustalane „bez żadnego wpływu na namacalny, realny popyt”, co odzwierciedla pobożne życzenia sprzedawców i potencjalnie zniekształca pogląd inwestorów na niewielką nieodłączną wartość NFT…”

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7111072528458014720

[Październik 2023] Nic nie wpływa bardziej na nastroje na rynkach niż cena. Chociaż Bitcoin odbił w tym roku o około 60%, osiągając cenę około 27 000 dolarów, wciąż jest znacznie poniżej rekordu 69 000 dolarów osiągniętego w listopadzie 2021 roku temu i przez większą część roku znajdował się w przedziale wahań handlowych. Rynek, który kiedyś był wart prawie 3 biliony dolarów, jest obecnie wart około 1 biliona dolarów. I każde marzenie o Bitcoinie lub jakimkolwiek innym #kryptograficznym tokenie służącym jako prawdziwa alternatywna waluta pozostało właśnie takie.

Handel ustał, a niegdyś gorące zakątki rynku, takie jak nonfungible tokens, teraz wyglądają jak cyfrowe cebulki tulipanów, o których zawsze mówili krytycy. Według badaczy z dappGambl około 95% z ponad 73 000 kolekcji #NFT jest w zasadzie bezwartościowych. Tygodniowa wartość obrotu NFT wyniosła w lipcu około 80 mln dolarów, co stanowi zaledwie 3% wartości szczytowej odnotowanej w sierpniu 2021 r. – piszą badacze, cytując dane z Block.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7113852861058342912

[Grudzień 2023] Światowa gwiazda futbolu Cristiano Ronaldo pozwana o miliard dolarów. Pozew zbiorowy złożony w Sądzie Okręgowym na Florydzie w dniu 27 listopada 2023 r. stwierdza, że powodowie zostali wprowadzeni w błąd przez promocję produktów NFT przez Ronaldo na Binance.

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_cristiano-ronaldo-sued-in-us-for-promoting-activity-7135725474952953856-j6b4

[Grudzień 2023] Zarząd spółki oskarża się o prowadzenie piramidy finansowej, w ramach której NFT były stale kupowane i sprzedawane po zawyżonych cenach, tworząc fikcyjne zyski, które miały być przekazywane inwestorom. Pozyskane od inwestorów środki firma wytransferowała na Litwę, zamieniła je na kryptowaluty i przelewała na całym świecie, aby zaciemnić ich pochodzenie. Program upadł latem 2022 r., pozostawiając inwestorów ze znacznymi stratami.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7136707572455161856