Giełdy kryptowalut, bitomaty i kantory kryptowalut – procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i obowiązki AML

 

Podmiotami zobowiązanymi w rozumieniu przepisów AML są m.in. podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:

  1. wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
  2. wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
  3. pośrednictwa w wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi oraz wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
  4. prowadzenia rachunków wirtualnych walut – prowadzony w formie elektronicznej zbiór danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany.

Kancelaria Skarbiec oferuje pomoc dla giełd kryptowalut i innych przedsiębiorców działających w obszarze kryptowalut w:

 

Najczęściej zadawane pytania>>>

 

Kryptowaluty a pranie pieniędzy – wybór publikacji

 

[Grudzień 2023] YAHOO: Departament Skarbu twierdzi, że giełda kryptowalut Binance umożliwiała transakcje z Hamasem, Państwem Islamskim i Al-Kaidą. W pozwie złożonym przez CFTC stwierdzono, że pracownicy Binance żartowali na temat transakcji z Hamasem.

Binance we wtorek osiągnęło porozumienie z amerykańskimi organami regulacyjnymi – w tym z departamentami sprawiedliwości i skarbu – w sprawie zapłaty 4,3 miliarda dolarów kar finansowych za naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcji.

Departament Skarbu stwierdził, że Binance nie zgłosiło ponad 100 000 podejrzanych transakcji z udziałem grup terrorystycznych, oprogramowania ransomware, materiałów z udziałem wykorzystywanych seksualnie dzieci i oszustw.

Najważniejszym z nich jest oskarżenie, że Binance był używany do wysyłania pieniędzy Brygadom Al-Kassama, bojowemu skrzydłu Hamasu, Palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi, Al-Kaidzie oraz Islamskiemu Państwu Iraku i Syrii.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02JtYNJ8FqKyL2naJN5M4uhjmuGkCcbuWgJR7g9QgSfuLiejnWEUx1nvvbjaTQ7ASRl&id=61551893669383&sfnsn=mo

Coinbase pozwany przez SEC za złamanie amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych

[Czerwiec 2023] W pozwie złożonym we wtorek w południowym dystrykcie Nowego Jorku zarzuca się, że Coinbase uchylała się od przepisów dotyczących papierów wartościowych, nie rejestrując się w SEC jako giełda, agencja rozliczeniowa lub broker.

Zarzuca również, że Coinbase umożliwiała użytkownikom handel tokenami i kupowanie produktów, które w rzeczywistości były papierami wartościowymi.

W szczególności SEC utrzymuje, że usługa stakowania Coinbase – oferowana od 2019 r. – jest papierem wartościowym, który nigdy nie został zarejestrowany.

Akcje Coinbase spadły o 21% w notowaniach przed otwarciem giełdy we wtorek rano. Flagowe programy brokerskie, programy wymiany i stakowania Coinbase naruszają przepisy dotyczące papierów wartościowych, jak zarzucił organ regulacyjny w swojej skardze. Firma „przez lata przeciwstawiała się strukturom regulacyjnym i uchylała się od wymogów dotyczących ujawniania informacji” wynikających z amerykańskiego prawa dotyczącego papierów wartościowych.

SEC stwierdziła, że co najmniej 13 aktywów kryptograficznych dostępnych dla klientów Coinbase zostało uznanych przez organ regulacyjny za „papiery wartościowe aktywów kryptograficznych”. Aktywa te obejmują token SOL firmy Solana, token Cardano i token Filecoin firmy Protocol Labs.

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_sec-sues-coinbase-over-exchange-and-staking-activity-7071860048787845120-Bm44

[Październik 2023] Faruk Fatih Ozer, który prowadził giełdę kryptowalut Thodex aż do jej implozji w 2021 r., został skazany przez turecki sąd na 11 196 lat więzienia za przestępstwa, w tym oszustwa. Thodex upadł w 2021 r., pozostawiając 400 000 użytkowników bez dostępu do swoich depozytów kryptowalutowych.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7106146528947298304

[Październik 2023]  Menedżerowie upadłej giełdy kryptowalut FTX pozwali rodziców współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Sama Bankmana-Frieda, aby „odzyskali miliony dolarów z oszukańczo przekazanych i sprzeniewierzonych środków”. Allan Joseph Bankman i Barbara Fried rzekomo wykorzystali swój dostęp i wpływy w FTX, aby „wzbogacić się, bezpośrednio i pośrednio, o miliony dolarów” kosztem dłużników i wierzycieli, podała spółka w poniedziałkowym pozwie do sądu.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7110365725659164673

W jaki sposób FTX wydało 8 miliardów dolarów środków klientów?

[Październik 2023]  Giełda kryptowalut FTX zbankrutowała w zeszłym roku po tym, jak jej dyrektorzy wydali miliardy na fundusze klientów, które obiecali chronić. Jak wynika z analizy ujawnień spółek i dokumentów prawnych, kwota ta wyniosła 7,7 miliarda dolarów. Założyciel FTX Sam Bankman-Fried i starszy personel wydali środki klientów między innymi na inwestycje technologiczne, luksusowe nieruchomości i datki na cele polityczne.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7116487554744356864